Czy można wykasować swoją historię kredytową? Czyszczenie BIK - nie daj się nabrać!
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Fines Operator Bankowy Giżycko nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Fines Operator Bankowy Giżycko

Czy można wykasować swoją historię kredytową? Czyszczenie BIK - nie daj się nabrać!

2017-03-23

Biorąc kredyt / pożyczkę, dość często nie zastanawiamy się nad tym, co podpisujemy, działamy pod presją czasu, nie zważając na żadne koszty, a w szczególności na saldo kredytowe. Do momentu wejścia w życie ustawy antylichwiarskiej „dobre” banki bardzo starały się, by realizować swój plan sprzedażowy, rolując klientów. Co to znaczy? Nowym kredytem spłaca się poprzedni.

Zdjęcie nr 1

Znowu ponosimy koszt prowizji, ubezpieczenia, opłaty przygotowawczej i tym samym nasze saldo kredytowe jeszcze bardziej wzrasta (niż wcześniej), bo rolując kredyt, decydujemy się na zwiększenie okresu kredytowania, by mieć ratę niższą niż poprzednio.

Co za tym idzie?

WIĘKSZE KOSZTY. W pewnym momencie rolujemy się na bardzo dużą kwotę i tracimy zdolność kredytową... Gdy już nie otrzymujemy pożyczki w banku, szukamy firm pozabankowych, głównie chwilówek... Bierzemy jedną, potem drugą, by spłacić poprzednią i tym samym zacieśniamy swoją pętlę jeszcze bardziej do tego momentu, aż w końcu jesteśmy nie wypłacalni. Powstają zaległości, przychodzą wezwania do zapłaty, sugerujące, że nasz dług zostanie wpisany do baz Biura Informacji Gospodarczej, który uniemożliwi nam w przyszłości uzyskanie kredytu czy też podpisanie umowy z operatorem telefonii komórkowej. Mówimy sobie: E, tam... I tak jestem w czarnym dołku, i tak... Ale nie bierzemy pod uwagę jednego! Że wszystkie złe, jak i dobre dane są rejestrowane w tych bazach i widnieją tak długo, jak na to pozwolimy.

Przytoczę 2 popularne bazy:

1. BIG, Biura Informacji Gospodarczej zawierają głównie informacje o zaległych zobowiązaniach przekraczających 200 zł w przypadku konsumentów oraz 500 zł w przypadku przedsiębiorców, których opóźnienie w stosunku do terminu wymagalności przekroczyło 60 dni. Informacje dotyczą nie tylko spłat kredytów, ale również opóźnień z tytułu np. nieopłacenia rachunku za energię, telefon, czynsz. Dane te są przekazywane do BIG-u przez wierzycieli (po uprzednim poinformowaniu dłużnika), a usuwane są po dokonaniu zapłaty. Aktualizacja baz BIG (usunięcie wpisu) następuje do 7 dni po uzyskaniu informacji od wierzyciela o spłacie zaległego zobowiązania.

2. BIK, Biuro Informacji Kredytowej to baza, która gromadzi i udostępnia bankom oraz instytucjom upoważnionym do udzielania kredytów informacje o historii kredytowej Klientów, którzy korzystali i/lub korzystają z kredytów i pożyczek. Zawiera wpisy dotyczące terminowości spłat (zarówno pozytywne, jak i negatywne), a także informacje o wysokości bieżącego zadłużenia oraz o liczbie zapytań składanych w bazie. Raz do roku można pobrać bezpłatnie wyciąg z historii kredytowej z BIK-u oraz z BIG Infomonitor. Jeśli spłacimy już zobowiązania wobec banków, warto sobie pobrać wyciąg z historii kredytowej, czy nasze dane zostały usunięte (w przypadku BIG-u).

Jeśli zaś chodzi o BIK, tutaj musimy wziąć pod uwagę:

  • jeśli kredyt spłacałeś w terminie, to informacje o nim stają się „niewidoczne” dla instytucji finansowych, które sprawdzają Twoją historię kredytową w BIK-u, chyba że wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach,
  • jeśli Twój kredyt nie był spłacany w terminie, informacje o nim mogą być przetwarzane bez Twojej zgody przez 5 lat (jeśli opóźnienie wynosiło ponad 60 dni i minęło 30 dni od czasu, kiedy zostałeś poinformowany o zamiarze przetwarzania informacji na temat tego kredytu).

Tak w skrócie wyglądają zasady, według których powstaje Twoja historia kredytowa w BIK-u. Masz ograniczone możliwości, jeśli chodzi o jej modyfikację. W praktyce możesz jedynie wyrazić lub cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie lub złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu w banku. Masz też prawo ubiegać się o korektę nieprawdziwych lub nieaktualnych informacji. Wniosek w tej sprawie musisz złożyć w instytucji, która przekazała te dane do BIK-u.

W jakich przypadkach możesz wystąpić o usunięcie danych z BIK?

Są tylko 3 sytuacje, kiedy możesz złożyć wniosek o usunięcie lub korektę danych w BIK-u:

  • chcesz odwołać zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym (możesz to zrobić tylko w przypadku, jeśli kredyt był spłacany w terminie),
  • minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu - chcesz mieć pewność, że nie jest on już brany pod uwagę przy ocenie Twojej historii kredytowej,
  • zauważyłeś w swojej historii kredytowej jakieś nieprawdziwe lub nieaktualne informacje i chcesz je skorygować.

Ważne: wniosek o korektę lub usunięcie danych składasz w instytucji finansowej, która przekazała te dane do BIK-u. BIK wprowadza zmiany tylko na podstawie pisemnego, uzasadnionego wniosku otrzymanego od tej instytucji.

Dlatego, drogi konsumencie, jeśli - nie daj Bóg - najdzie Cię myśl, żeby skorzystać z czyszczenia swojej historii kredytowej przez jakiekolwiek firmy niebędące instytucjami, które przekazywały TWOJE dane do BIK-U... - ODRADZAM CI SKORZYSTANIE Z TEGO POMYSŁU! Stracisz tylko swoje pieniądze...

Możesz zrobić to sam po upływie 5 lat od spłacenia problematycznego kredytu, udając się do banku w celu wycofania zgody! Zaoszczędzisz czas i pieniądze! Nie daj się nabrać!


Opracował:
Mateusz Piotrowski
Fines Operator Bankowy